صفحه آرائی و طرح جلد در انتشارات دانشیاران

ما در نشردانشیاران  به عنوان مجموعه تخصصی صفحه آرایی، خدمات ویژه‌ای را برای طراحی و صفحه‌آرایی انواع کتاب‌ با موضوعات و ساختارهای ظاهری متفاوت ارائه می‌دهیم. ما در نشر با دقت و ظرافت تمام در کنار رعایت اصول صفحه‌آرایی و استانداردهای روز، تلاش می‌کنیم بهترین برآیند را برای صفحه آرایی و طراحی کتاب‌های شما به دست بیاوریم.

صفحه آرائی و طرح جلد در انتشارات دانشیاران

در صفحه بندی کتاب سامان بخشیدن به عناصر باید به نحوی باشد. که بیننده را از طریق اطلاعاتی که در صفحه جای داده است، هدایت کند و جهت دهد.عناصر طراحی، حروف و گرافیک باید به شیوه ای نظم یابند که مطالب صفحه به آسانی قابل خواندن باشد. و خواننده را به پیگیری مطالب ارائه شده ترغیب کند. معمولا طراح از برخی شیوه های خاص استفاده میکند. تا عناصر درون صفحه را انتظام بخشد.

این نکته غیر قابل اجتناب است که بهره‌گیری از طراح و صفحه آرای با تجربه و حرفه ای باعث جذب هرچه بیشتر مخاطبان و در نتیجه فروش بیشتر کتاب نیز خواهد شد،‌ پس این موضوع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

صفحه آرایی و طراحی کتاب:

در این بخش طراح و صفحه آرا در اصطلاح به آراستن و چیدمان صفحه می‌پردازد. در حالت پایه اگر برای کتاب قالب کلی طراحی نشده باشد. صفحه آرا طبق نظر خود شکل ظاهری، نوع و اندازه فونت، نوع چیدمان متون، تصاویر و … را تعیین و اقدام به صفحه آرایی می کند. در حالت حرفه‌ای اگر برای کتاب قالب کلی طراحی شده باشد. صفحه آرا طبق مواردی که از قبل طراحی و تعیین شده است، صفحه بندی کتاب را انجام می‌دهد.

طراحی جلد کتاب:

جلد کتاب پوسته معرفی کتاب است پس متعاقباً طراحی جلد هم بسیار مهم و حساس است. طراحی جلد حرفه ای و مرتبط با موضوع کتاب باعث جذب بیشتر مخاطبان می‌شود، پس می‌بایست زمان طراحی جنبه های مختلفی را در مد نظر قرار داد. در طراحی جلد به مواردی نظیر ترکیب بندی متون و تصاویر، رنگ بندی، طراحی تصاویر و طرح های خلاقانه، محل قرار گیری لوگوها و عناصر تصویری دیگر، طراحی عطف و … توجه می شود.

جلد کتاب

جلد ظاهری کتاب در ارتباط با محتویات درونی کتاب. بیانگر پیام نویسنده به مخاطب و گویای کلیت محتوای درج شده در کتاب است. به همین دلیل باید پس از مشخص شدن. اندازه و قطع کتاب وگذراندن مرحله صفحه آرایی، طراحی جلد کتاب آغاز ‌شود.

مشخص بودن سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و مهم‌تر از همه موضوع و محتوای کتاب. برای ایده پردازی و طراحی جلد کتاب نقش کلیدی خواهند داشت. در طراحی جلد کتاب علاوه بر توجه به نکات موجود رعایت یکسری اصول برای ارائه طرحی جذاب‌تر ضروری است.

  • انتخاب سایز مناسب برای عنوان کتاب: عنوان کتاب باید بزرگ بوده و مخاطب در اولین نگاه و به راحتی عنوان کتاب را برروی جلد پیدا کند. چرا که مخاطب در برخورد با کتاب به اولین نکته‌‌ای که توجه می‌کند عنوان آن است.
  • استفاده از فونت‌های مناسب: برخی فونتهای نامأنوس و عجیب ممکن است به نوعی بیانگر خلاقیت و ارائه طرحی جدید توسط نویسنده درخواست شود و یا توسط طراح جلد ارائه گردد اما با توجه به این نکته که ناخوانا بودن قلم ممکن است نتیجه منفی در ذهن مخاطب ایجاد کند بهتر است علاوه بر توجه به خلاقیت از نگاه خواننده نیز به عنوان کتاب نگاه کنید.
  • استفاده از فونت های مختلف برروی جلد: استفاده از فونتهای مختلف در جلد کتاب علاوه بر برهم ریختن نظم ظاهری کتاب باعث ایجاد آشفتگی در ذهن مخاطب خواهد شد. همچنین ایتالیک، بولد کردن و یا سایه دار کردن خطوط و کلمات نیز می‌تواند از جذابیت صفحه بکاهد.
  • انتخاب طراح حرفه‌ای: در این مورد کمک گرفتن از یک طراح حرفه‌ای می‌تواند بهترین گزینه برای نویسنده کتاب باشد.
  • سعی کنید در طرح جلد از گرادینت استفاده نکنید: استفاده از طرح های گرادینت به عنوان پس زمینه کتاب باعث ایجاد جلوه‌ای غیرحرفه‌ای می‌شود. توصیه می‌شود از این روش استفاده نشود.
  • جلد کتاب را در ابعاد کوچکتر هم در نظر بگیرید: امروزه بسیاری از مخاطبان بصورت اینترنتی کتاب مورد نظر خود را خریداری می کنند و تصویر موجود در وب‌سایتها اغلب کوچک هستند. توجه به جذابیت عکس در ابعاد کوچک، کیفیت و شفافیت عکس در جذب مخاطبان اینترنتی کتاب مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimized with PageSpeed Ninja