جهت خرید نخود ارزان با شماره زیر تماس بگیرید

09201383718 , 021-77644417

۱. سرشار از مواد مغذی

نخود سرشار از مواد مغذی است. علاوه بر پروتئین و فیبر بالا، نخود محتوی ویتامین‌ها و مواد معدنی باارزش است و مقادیر زیادی از ویتامین B۴، ویتامین B۶، ویتامین K، سلنیم، منیزیم و روی (زینک) دارد.

۲. کمک به کنترل اشتها

یکی از مهم‌ترین خواص نخود کمک به کنترل اشتهاست. پروتئین و فیبر موجود در نخود به کنترل اشتها کمک می‌کنند. فیبر و پروتئین با هم‌افزایی تاثیر یکدیگر می‌توانند به کاهش سرعت گوارش و افزایش احساس سیری کمک کنند. تاثیر سیرکنندگی پروتئین و فیبر نخود می‌تواند به‌طور خودکار کالری دریافتی‌ را در طول روز و در وعده‌های غذایی کاهش بدهد.

۳. سرشار از پروتئین‌های گیاهی

نخود محتوی مقادیر چشمگیری از پروتئین‌های گیاهی است؛ بنابراین برای کسانی که از محصولات جانوری استفاده نمی‌کنند، گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. هر ۲۸ گرم نخود محتوی ۳ گرم پروتئین بوده که این مقدار با میزان پروتئین غذاهای مشابه مانند لوبیا سیاه و عدس تفاوت چندانی ندارد.

پروتئین موجود در نخود نه تنها در ایجاد سیری و کنترل اشتها موثر است، بلکه به کنترل وزن، سلامت استخوان و حفظ قدرت عضلات کمک می‌کند.

۴. کنترل قند خون

یکی دیگر از خواص نخود این است که به کنترل قند خون منجر می‌شود. نخود شاخص گلوکز پایینی دارد. این شاخص نشان‌دهنده سرعت افزایش قند خون پس از صرف یک وعده غذاست. رژیم‌های غذایی‌ با شاخص گلوکز پایین، به کنترل قندخون کمک می‌کنند.

فیبر و پروتئین موجود در نخود نیز به تنظیم قند خون کمک می‌کنند؛ زیرا فیبر سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش می‌دهد. در نتیجه، قندخون به جای افزایش ناگهانی، به‌طور آرام افزایش می‌یابد. مصرف غذاهای سرشار از پروتئین به افراد مبتلا به دیابت نوع دو کمک می‌کند تا قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با روش‌های تنظیم قند خون، “تنظیم قند خون با ۵ روش طبیعی” را مطالعه کنید.

۵. کمک به گوارش

کمک به گوارش غذا یکی دیگر از خواص نخود است. نخود محتوی فیبر است. بیشتر فیبر موجود در نخود از نوع محلول است؛ یعنی این فیبر با آب ترکیب شده و در دستگاه گوارش ترکیبی ژله‌ای ساخته و سرعت حرکت غذا را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه گوارش به‌صورت کامل انجام می‌گیرد و مواد مغذی بهتر جذب می‌شوند.

فیبر محلول شمار باکتری‌های مفید موجود در معده و روده‌ را افزایش داده و از رشد بیش‌ از حد باکتری‌های مضر می‌کاهد. این امر احتمال مبتلا شدن به برخی بیماری‌های گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر را کاهش می‌دهد.

 

جهت خرید نخود ارزان با شماره زیر تماس بگیرید

09201383718 , 021-77644417

 

منبع: مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimized with PageSpeed Ninja