معرفی گل ختمی

محصولات کالا ارزان با کیفیت و ارزان در سراسر کشور 

دسترسی آسان با شماره ۰۹۲۰۱۳۸۳۷۱۸

 

گل ختمی :

گیاهی چند ساله است گیاهی با ساقه ایستاده کرک دار و سبز روشن برگهایش گرد و سبز روشن می باشد. بیشتر  بعنوان گل زینتی در باغچه ها کاشته می شود طول ان به ۲ متر میرسد .گل ختمی گل‌هایی بزرگ و پرجلوه به رنگ‌های صورتی، بنفش روشن، قرمز، سفید، بنفش و زرد دارد. گل‌های این گیاه شکلی شبیه قیف دارند

گل ختمی گیاهی زینتی است که کاربرد‌های درمانی فراوانی نیز دارد. بعضی افراد از گل ختمی برای پیشگیری و درمان اختلالات تنفسی و مشکلات دستگاه گوارشی استفاده می‌کنند. بعضی نیز برای درمان جای زخم و تورم دردناک (التهاب) پوست، گل ختمی را مستقیم روی پوست قرار می‌دهند.

خواص داروئی گل ختمی :

ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است و بطور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا روده ها ، ریه ها ، معده ، کلیه ها و مثانهتاثیر گذار می باشد.

از جمله خواص آن :

  1. ملین و برطرف کننده یبوست است .
  2. بیماریهای تنفسی را برطرف می کند.
  3. سرفه های خشک را از بین می برد .
  4. برای رفع گلو درد جوشانده گل ختمی را غرغره کنید .
  5. عادت ماهیانه را منظم می کند .

خواص گل ختمی در طب اسلامی:

روایت داریم از امام کاظم(ع)که می فرمایند: شستن سر با گل ختمی در روز جمعه از سنت است ومنافعی دارد: روزی را زیاد می کند، فقر را از بین می برد ، موها را نیکو می کند، پوست را زیبا میکند وایمنی از بیماری سودا است. بهترین چیزی که انسان می تواند بدن خود را با آن بشورد همین گل ختمی است که فواید زیادی دارد .

امام صادق علیه السلام : شستن سر با خطمى ، مایه ى ایمنى از سردرد، برکنار ماندن از فقر، و پاکیزگى سر از سبوسه (شوره سر) است.امام هشتم میفرمایند: شستشو دادن سر را با گل ختمى در روز جمعه جزو دستورات پیغمبر اسلام (ص ) است علاوه بر این داراى خواصى است مانند اینکه موها و صورت را زیبا مى نماید، و از سردرد جلوگیرى مى کند.

طبع گل ختمی

در طب سنتی گل ختمی دارای طبع سرد و تر(بلغمی)  است. در افراد سرد مزاج بهتر است گل ختمی را با عسل مخلوط کرده و استفاده کنند.

طرز تهیه دمنوش گل ختمی:

یک قاشق غذاخوری گل ختمی را در قوری بریزید و روی آن آب با دمای ۷۰ یا ۸۰ درجه بریزید. بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس در صورت تمایل می‌توانید دمنوش خود را با عسل شیرین کرده و سپس میل کنید.

برای تهیه دمنوش با ریشه گل ختمی ابتدا ریشه گل ختمی را تمیز کنید و سپس در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید که به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد. بعد از  سرد شدن آن را از صافی عبور داده و در صورت تمایل با عسل شیرین کرده و میل کنید‌.

مواد معدنی و ترکیبات گل ختمی:

ریشه گیاه ختمی از ترکیبات شیمیایی مانند موسیلاژ، فلانوئیدها، گلیکوسایدها، سیانیدین، آلتین و آنتوسیانین تشکیل شده است. در این گیاه مواد نشاسته‌ای، قندی، چربی و اسانس نیز موجود است. این نکته قابل ذکر است که این گیاه نسبت به دمای بالا و الکل واکنش نشان می‌دهد و خواص آن کاهش پیدا می‌کند.

 

دوز مصرف گل ختمی:

تعیین دوز مناسب برای مصرف گل ختمی به عوامل زیادی مانند سن، سلامتی و سایر شرایط فرد بستگی دارد. در حال حاضر، اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز مصرف گل ختمی وجود ندارد.این‌طور نیست که محصولات طبیعی همیشه بی‌خطر باشند. فراموش نکنید که توجه به دوز مصرف آن‌ها بسیار مهم است.

مضرات گل ختمی:

گل ختمی برای بیشتر افراد بی خطر است. اما در برخی موارد در مصرف آن باید احتیاط کنید؛ ازجمله:

دیابت: گل ختمی می‌تواند باعث کاهش سطح قند خون شود. افراد مبتلا به دیابت که از گل ختمی استفاده می‌کنند باید مراقب نشانه‌های کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی باشند و قند خون خود را به‌دقت کنترل کنند.

جراحی: همان طور که گفتیم گل ختمی قند خون را کاهش می‌دهد و احتمال اینکه در کنترل قند خون در طول جراحی و پس از آن اختلال ایجاد کند وجود دارد؛ درنتیجه بهتر است حداقل ۲ هفته پیش از جراحی، مصرف گل ختمی را متوقف کنید.

بارداری و شیردهی: اطلاع دقیقی از مضرات گل ختمی در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط در این دوران از گل ختمی استفاده نکنید.

محصولات کالا ارزان با کیفیت و ارزان در سراسر کشور 

دسترسی آسان با شماره ۰۹۲۰۱۳۸۳۷۱۸

بازدیدها: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X